OHSecurity is developed by Orange Hat Studios
X

Right Click

No right click

HUKUK─░ H─░ZMETLER─░M─░Z

PARADA SAHTECİLİK (KALPAZANLIK) SUÇU

Halk aras─▒nda yayg─▒n tabiriyle kalpazanl─▒k olarak bilinen suç, Türk Ceza Kanunu m. 197’de tan─▒mland─▒─č─▒ ┼čekliyle “Parada Sahtecilik” suçudur. 

TCK m. 197 f─▒kra 1 uyar─▒nca, memlekette veya yabanc─▒ ülkelerde kanunen tedavülde bulunan paray─▒, sahte olarak üreten, ülkeye sokan, nakleden, muhafaza eden veya tedavüle koyan ki┼či, iki y─▒ldan oniki y─▒la kadar hapis ve onbin güne kadar adli para cezas─▒ ile cezaland─▒r─▒l─▒r.

Maddenin ikinci f─▒kras─▒, sahte paray─▒ bilerek kabul eden ki┼či hakk─▒nda ceza tayin eder. ─░┼čbu f─▒kra hükmüne göre;  sahte paray─▒ bilerek kabul eden ki┼či, bir y─▒ldan üç y─▒la kadar hapis ve adli para cezas─▒ ile cezaland─▒r─▒l─▒r.

Maddenin üçüncü f─▒kras─▒ ise,  sahteli─čini bilmeden kabul etti─či paray─▒ bu niteli─čini bilerek tedavüle koyan ki┼či hakk─▒nda olup, bu fiili i┼čleyen ki┼činin üç aydan bir y─▒la kadar hapis cezas─▒ ile cezaland─▒r─▒laca─č─▒na hükmetmi┼čtir.

Parada sahtecilik suçu devlet egemenli─čine kar┼č─▒ bir suçtur. Çünkü para basma yetkisi devletindir. Keza, yabanc─▒ ülke paralar─▒n─▒n da sahtecilikle ço─čalt─▒lmas─▒ bu kapsamdad─▒r.

─░┼čbu kapsamda, sahte paray─▒ üreten ile ülkeye sokan, nakleden, muhafaza eden veya tedavüle koyan ki┼či aras─▒nda hükmedilecek cezan─▒n alt ve üst s─▒n─▒rlar─▒ aras─▒nda fark gözetilmemi┼čtir. Sahte paray─▒ üreten de, ülkeye sokan da, nakleden de, muhafaza eden de, tedavüle koyan da e┼čit derecede sorumludur.

Parada sahtecilik suçlar─▒nda, sahte paray─▒ bilerek kabul eden ki┼či hakk─▒nda ve sahteli─čini bilmeden kabul etti─či paray─▒ bu niteli─čini bilerek tedavüle koyan ki┼či hakk─▒nda kademeli olarak daha dü┼čük cezaya hükmedildi─či görülmektedir. Maddenin ikinci ve üçüncü f─▒kralar─▒nda tan─▒mlanan fiillere, ilk f─▒krada tan─▒mlanan fiillere nazaran daha dü┼čük cezaya hükmedilmi┼čtir.

Sahteli─čini bilmeden kabul etti─či paray─▒ bu niteli─čini bilerek tedavüle koyan ki┼či hakk─▒nda düzenlenen üçüncü f─▒kra kapsam─▒nda, failin en ba┼čta sahteli─čini bilmedi─či bir paray─▒ kabul etmi┼č olmas─▒, ikinci safhada bu paran─▒n sahteli─čini ö─črenmesi  ve üçüncü safhada bu paran─▒n piyasaya sürülmesi gereklidir.

AVUKAT TOLGA ERSOY

Hukuki dan─▒┼čmanl─▒k ve sormak istedi─činiz sorular hakk─▒nda Hukuk B├╝romuz ile ileti┼čime ge├žebilirsiniz.

B─░ZE ULA┼×IN

Telefon
0212 528 10 27
GSM
0532 320 58 67
E-Posta
ofis@tolgaersoy.av.tr
Adres
Hobyar Mah. Ankara Cad. Ho┼ča─čas─▒ ─░┼čhan─▒, Kat:2 No:306 Sirkeci-─░stanbul

B─░ZE YAZIN

X

Right Click

No right click