OHSecurity is a Joomla Security extension!
X

Right Click

No right click

HUKUK─░ H─░ZMETLER─░M─░Z

CUMHURBA┼×KANINA HAKARET SU├çU

Cumhurba┼čkan─▒na hakaret suçu, Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinde düzenlenmi┼čtir.

TCK m. 299/1, Cumhurba┼čkan─▒na hakaret eden ki┼činin, bir y─▒ldan dört y─▒la kadar hapis cezas─▒ ile cezaland─▒r─▒laca─č─▒na hükmetmi┼čtir.

TCK m. 299/2 hükmü ise, suçun nitelikli halini düzenler. F─▒kra hükmüne göre, suçun alenen i┼členmesi halinde, verilecek ceza alt─▒da biri oran─▒nda; bas─▒n ve yay─▒n yolu ile i┼členmesi halinde ise üçte biri oran─▒nda art─▒r─▒l─▒r.

TCK m. 299/3 hükmüne göre ise, i┼čbu suçtan dolay─▒ kovu┼čturma yap─▒lmas─▒n─▒, Adalet Bakan─▒n─▒n iznine ba─člam─▒┼čt─▒r. 

Cumhurba┼čkan─▒na Hakaret suçu, kanun sistemati─či içinde hakaret suçundan ayr─▒ bir bölümde düzenlenmi┼čtir.

Türk Ceza Kanunu sistemati─činde, Cumhurba┼čkan─▒na hakaret suçuna, “Millete ve Devlete Kar┼č─▒ Suçlar” ba┼čl─▒kl─▒ k─▒s─▒mda yer verilmi┼čtir. Bu suça verilecek cezadaki hukuki yarar─▒n, Devleti temsil eden Cumhurba┼čkan─▒’n─▒n sayg─▒nl─▒─č─▒n─▒n korunmas─▒ oldu─ču dü┼čünülmektedir.

Suçun aleni olarak i┼členmesi kapsam─▒na, internette bilhassa sosyal medya üzerinden yap─▒lan hakaretler de dahil edilmektedir. Bilhassa facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya siteleri, bloglar ve forumlarda bu suçun i┼člendi─či görülmektedir.

Bas─▒n ve yay─▒n yoluyla Cumhurba┼čkan─▒na hakaret edilmesinin ise cezay─▒ artt─▒ran en nitelikli hal oldu─ču görülmektedir.

Hukukumuzda bas─▒n özgürlü─čünün ve bilhassa ele┼čtiri özgürlü─čünün s─▒n─▒r─▒ ile hakarete varan ele┼čtiri aras─▒ndaki ayr─▒m─▒n kriterleri tamamen net de─čildir ve konuya ili┼čkin muhtelif içtihatlar mevcuttur.

Yasa hükmünün gerekçesinde “Cumhurba┼čkan─▒n─▒n Devleti temsil etmesi ve Anayasada belirtilen görev ve yetkileri göz önüne al─▒narak onun ki┼čili─čine yöneltilen hareketin bir bak─▒ma Devlet kuvvetleri aleyhine cürümlerden say─▒lmas─▒ gerekti─či dü┼čüncesinden hareketle bu madde kaleme al─▒nm─▒┼č ve Cumhurba┼čkan─▒na kar┼č─▒ hakaret müstakil bir suç hâline getirilmi┼čtir” denilmektedir.

Uygulamada Cumhurba┼čkan─▒na Hakaret suçunda tutuklama karar─▒ verilebildi─či görülmektedir. Ancak bu suçun katalog suçlara girmemesi nedeniyle, tutukluluk kararlar─▒n─▒n tart─▒┼čmal─▒ oldu─ču ve Avrupa ─░nsan Haklar─▒ Mahkemesi kararlar─▒na ayk─▒r─▒ oldu─ču yönünde ele┼čtiriler yap─▒lm─▒┼čt─▒r.

Yarg─▒tay Ceza Genel Kurulu’nun  2009/9-190 E., K.2009/253 K. say─▒l─▒ 27.10.2009 tarihli karar─▒nda, “Genel hakaret ve sövme suçlar─▒nda oldu─ču gibi, Cumhurba┼čkan─▒na hakaret ve sövme suçunun olu┼čmas─▒ için de; onun sosyal de─čeri konusunda kendisinin veya toplumun sahip oldu─ču dü┼čünce ve duygular─▒ sars─▒c─▒ fiil veya s─▒fatlar isnat veya izafe edilmelidir. Ne tür hareketlerin ┼čeref ve itibar─▒ ihlal edici oldu─ču, toplumda hâkim olan ortalama dü┼čünü┼č ve anlay─▒┼ča göre belirlenmelidir, bunu tayinde ölçü bireyin özel duyarl─▒l─▒─č─▒ de─čildir, bu itibarla basit bir sayg─▒s─▒zl─▒k hakaret ve sövme olarak nitelendirilemez.” ┼čeklinde de─čerlendirme yap─▒ld─▒─č─▒ görülmelidir.

Cumhurba┼čkan─▒na Hakaret Suçu kapsam─▒nda, Yarg─▒tay’─▒n içtihatlar─▒nda aranan kriterlerin yerine gelip gelmedi─činin her münferit vakada tetkik edilmesi ise bir zarurettir.

AVUKAT TOLGA ERSOY

Hukuki dan─▒┼čmanl─▒k ve sormak istedi─činiz sorular hakk─▒nda Hukuk B├╝romuz ile ileti┼čime ge├žebilirsiniz.

B─░ZE ULA┼×IN

Telefon
0212 528 10 27
GSM
0532 320 58 67
E-Posta
ofis@tolgaersoy.av.tr
Adres
Hobyar Mah. Ankara Cad. Ho┼ča─čas─▒ ─░┼čhan─▒, Kat:2 No:306 Sirkeci-─░stanbul

B─░ZE YAZIN

X

Right Click

No right click