Our website is protected by OHSecurity!
X

Right Click

No right click

D─░─×ER HUKUK─░ H─░ZMETLER─░M─░Z

N├ťFUS DAVALARI

N├╝fus Davalar─▒ ba─člam─▒nda, b├╝romuzca sunulan hukuki hizmetler ┼ču ┼čekildedir:
YA┼× DÜZELTME DAVALARI

Ya┼č düzeltme davalar─▒, ya┼č büyütme ve ya┼č küçültme davalar─▒ olmak üzere iki çe┼čittir.

Bu davalar, hatal─▒ olarak tutulmu┼č kay─▒tlar─▒n düzeltilmesi istemine dayanmaktad─▒r.

Ancak, bu davalar─▒n aç─▒labilmesinin belli ko┼čullar─▒ bulunmaktad─▒r. ┼×öyle ki, ya┼č düzeltme isteminde bulunan ki┼činin d─▒┼č görünü┼čünün nüfustaki ya┼ča uygun olmamas─▒ gerekmektedir.

Bu davalar bir defaya mahsus aç─▒labilen davalard─▒r. E─čer mahkemece daha önce bu yönde aç─▒lm─▒┼č ve reddedilmi┼č bir dava saptan─▒rsa, davan─▒n reddi yönünde karar verilir. Günümüzde UYAP sisteminden yap─▒lacak bir ara┼čt─▒rma ile bu durumun saptanmas─▒ mümkündür.

Gerek ya┼č büyütme, gerek ya┼č küçültme davalar─▒nda en önemli unsur, hastane, do─čum evi, sa─čl─▒k oca─č─▒ gibi kurumlardan verilmi┼č bir do─čum kayd─▒ bulunmamas─▒d─▒r. ┼×ayet hastane kayd─▒ mevcutsa, bu kay─▒tlar kesin oldu─čundan aksinin ispat─▒ mümkün de─čildir.

Ya┼č büyütmek isteyen ki┼činin, ya┼č─▒n büyütülmesi talep olunan ya┼čta bir karde┼činin olmamas─▒ gerekmektedir. Ayn─▒ ┼čekilde, ya┼č küçültme isteyen ki┼činin de ya┼č küçültülmesi talep olunan ya┼čta bir karde┼činin olmamas─▒ önemlidir. Keza, karde┼člerin ya┼člar─▒ ile makul hamilelik süresi de dikkate al─▒narak ya┼č düzeltme isteminde bulunulmal─▒d─▒r. Misal olarak, ya┼č düzeltme isteminde bulunan bir ki┼činin, nüfusta kay─▒tl─▒ karde┼čiyle aras─▒nda dokuz aydan k─▒sa bir ya┼č aral─▒─č─▒ olacaksa, bu durum do─čaya ayk─▒r─▒ olaca─č─▒ndan aç─▒lan davan─▒n reddi neticesi verebilmektedir. Karde┼člerin ya┼člar─▒ ve makul süreler muhakkak dikkate al─▒narak talepte bulunulmal─▒d─▒r.

Ya┼č düzeltme davalar─▒nda, davac─▒ tam te┼čekküllü bir hastaneye sevk edilerek, kemik ya┼č─▒n─▒n tespiti için “kemik radyo─črafisi” raporu al─▒nacakt─▒r.
Bir insan─▒n do─čmadan nüfusa kayd─▒ mümkün olamayaca─č─▒ için, nüfustaki tescil tarihi ba─člay─▒c─▒ olacakt─▒r. Zira, bir kimsenin ya┼č─▒ ancak tescil tarihine kadar ya┼č küçültülebilir. Bu nedenle, Mahkeme Nüfus Müdürlü─čü ile yaz─▒┼čma yaparak tescil tarihi tespit eder. Bu husus belirlenmeden dosya karara ç─▒kmaz.

Bu davalarda en az iki tane tan─▒k gösterilmesi gereklidir. ┼×ayet ya┼č düzeltme davas─▒n─▒ açmak isteyen ki┼či re┼čit de─čilse, onun ad─▒na velisi yahut vasisi dava açabilecek veya avukata dava açmak için vekaletname verebilecektir. Bu dava ancak bir defaya mahsus aç─▒labildi─činden, iyi haz─▒rl─▒k yap─▒lmas─▒ son derece önemlidir.


─░S─░M VE SOYAD DE─×─░┼×─░KL─░─×─░ DAVALARI

─░sim ve soyad de─či┼čikli─či istemli bir dava, ki┼činin ancak bir defaya mahsus olarak açabilece─či bir davad─▒r.
─░sim ve soyad de─či┼čikli─či için hakl─▒ bir sebebin varl─▒─č─▒ zaruridir. Hakl─▒ sebepler, milli kültürümüze, örf ve adetlerimize uygun olmayan isimler, gülünç ve çirkin anlamlar─▒ olan isimler ile ┼čahsi ili┼čkilerde yahut meslek ve sanat─▒n icras─▒nda yanl─▒┼č anlamalara neden olabilecek durumlar─▒n varl─▒─č─▒d─▒r. Bunun haricindeki bir di─čer hakl─▒ sebep ise, ki┼činin kendi çevresinde bir ba┼čka isimle tan─▒nmas─▒ ve kimlikte yazan ismini yaln─▒zca resmi i┼člemlerde zorunluluk nedeniyle kullan─▒yor olmas─▒d─▒r. Bu davalarda en az iki tan─▒k dinlenilmesi zaruridir.


─░S─░M VE SOYAD DÜZELT─░LMES─░ DAVASI

─░sim ve soyad düzeltilmesi davas─▒, isim ve soyad de─či┼čikli─či davalar─▒ndan farkl─▒d─▒r. ─░sim ve soyad de─či┼čikli─či davalar─▒nda, ki┼činin ismi veya soyad─▒ de─či┼čtirilir ve ki┼či yeni bir isim veya soyad─▒na kavu┼čur. ─░sim ve soyad düzeltilmesi istemli davada ise, sadece bir yanl─▒┼čl─▒─č─▒n düzeltilmesi istenir. Misal olarak, ki┼činin ismi Mahmut iken, nüfusa Mahmud olarak yaz─▒lm─▒┼čsa, burada nüfustaki ibarenin ismin do─čru haline çevrilmesidir. ─░sim ve soyad de─či┼čikli─čine göre çok daha teknik bir dava türüdür.


TAPUDA ─░S─░M VEYA SOYAD TASH─░H─░ DAVASI

Ad─▒m─▒za kay─▒tl─▒ bir ta┼č─▒nmazda tapuda isim veya soyad─▒m─▒z─▒n yanl─▒┼č ┼čekilde yaz─▒lm─▒┼č oldu─ču durumlar mevcuttur. Bu tür hatalar ço─ču zaman miras olarak b─▒rak─▒lan intikallerde yap─▒lmaktad─▒r. Veraset ilam─▒ndaki bir harfin hatal─▒ yaz─▒m─▒, ta┼č─▒nmaz al─▒m-sat─▒m─▒nda ciddi hatalara yol açmaktad─▒r. Dolay─▒s─▒yla, burada yap─▒lmas─▒ gereken tapuda isim veya soyad tashihi talepli dava açmakt─▒r.

Nüfus Davalar─▒n alan─▒nda büromuzca verilen hizmetler ┼ču ┼čekildedir:

• Ya┼č büyütme
• Ya┼č küçültme
• ─░sim de─či┼čikli─či
• Soyad de─či┼čikli─či
• ─░sim düzeltilmes
• Soyad düzeltilmesi
• Tapuda ─░sim tashihi
• Tapuda soyad tashihi

AVUKAT TOLGA ERSOY

Hukuki dan─▒┼čmanl─▒k ve sormak istedi─činiz sorular hakk─▒nda Hukuk B├╝romuz ile ileti┼čime ge├žebilirsiniz.

B─░ZE ULA┼×IN

Telefon
0212 528 10 27
GSM
0532 320 58 67
E-Posta
ofis@tolgaersoy.av.tr
Adres
Hobyar Mah. Ankara Cad. Ho┼ča─čas─▒ ─░┼čhan─▒, Kat:2 No:306 Sirkeci-─░stanbul

B─░ZE YAZIN

X

Right Click

No right click