YÜKSEKÖĞRETİM DAVALARI

Gerek kamu üniversiteleri, gerekse vakıf üniversiteleri kamu tüzel kişiliğini haiz kurumlar olduğundan dolayı, üniversitelerin her türlü işlem ve eylemine karşı yargı yolu açıktır ve başvurulacak yargı idari yargıdır. Keza Yükseköğretim Kurulu’nun da işlem ve eylemleri idari davaya konu edilebilmektedir.

Yükseköğretim kurumlarında, üniversitelerde, araştıma merkezlerinde kayıtlı öğrenci, akademisyen ve üniversite personeli, kendilerine uygulanan her türlü işleme karşı idari dava açma hakkına sahiptir.

Üniversite öğrencilerinin en sık açtıkları davalar içinde disiplin cezalarına, uzaklaştırma cezalarına ve sınav notlarına itiraz davaları bulunmaktadır.
Akademisyenlerin de özlük ve kadro işlemlerine, kendilerine uygulanan işlemlere karşı idari dava açma hakları mevcuttur.

Ancak idare hukukunda son derece sınırlı süreler olduğundan, iptali talep edilen işleme karşı en kısa sürede konuda uzman avukatla iletişime geçmeleri ve davalarını avukatla takip etmelerinde hukuki fayda mevcuttur.

BİZE ULAŞIN

Bizimle görüşmek istediğiniz hukuki konular hakkında iletişime geçebilirsiniz.

AVUKAT TOLGA ERSOY

Hobyar Mh. Ankara Cd. No:31
Hoşağası İşhanı Kat:2 No:307
Sirkeci-Fatih/İSTANBUL
HUKUK BÜROSU

İstanbul'da olan Avukat Tolga Ersoy Hukuk Bürosu tüzel kişiliklere ve şahıslara hukuki hizmet vermektedir. Ağırlıklı olarak Ceza Hukuku alanında Ağır Ceza Avukatı olarak çalışmakta birlikte, Aile Hukuku ve Tazminat Hukuku başta olmak üzere hukukun birçok alanlarında Avukatlık hizmeti sunmaktadır.

SOSYAL MEDYA

Avukat Tolga Ersoy'u Takip Edebilirsiniz.