BABALIK DAVASI VE SOYBAĞININ REDDİ DAVALARI

Toplumsal hayatta, evli olmaksızın sürdürülmüş ilişkiler neticesinde doğan çocukların varlığı bir olgu olarak gözlemlenmektedir. Çoğu durumda ise, çocuğun biyolojik babası çocuğu nüfusuna almamaktadır. Bu durumda, babalık davası açma zarureti hasıl olmaktadır. Günümüzde Tıp biliminin geldiği nokta itibariyle, yapılacak olan DNA testi ile babalık durumu şüpheye yer bırakmayacak şekilde ispat edilebilmektedir. Babalık davasını anne ve çocuğa atanan kayyım açabilmektedir. Bu dava, çocuk bakımından da gerçek biyolojik babası adına nüfusa kaydolmayı sağlacaktır. Bu durumda çocuk mirasçılık haklarını kazanacaktır. Anne için de ayrıca tazminat ve nafaka talep edilebilecektir.

Soybağının reddi davası ise baba tarafından açılan bir dava olup, nüfusta kendi adına kayıtlı görülen çocuk ile olan ilişkiyi ortadan kaldırmaya yöneliktir. Çünkü evliliğin devam etmesi durumunda ve boşanmadan itibaren üçyüz gün içinde doğacak çocuk koca adına kayıtlı olacaktır. Eğer kişi, kendi adına kayıtlı görünen çocuğun gerçek babası değilse, soybağının reddi davası açacaktır. Keza bu davayı çocuğun biyolojik babası olan kişi, baba olarak kayıtlı görünen kişiye karşı açabilecektir.

BİZE ULAŞIN

Bizimle görüşmek istediğiniz hukuki konular hakkında iletişime geçebilirsiniz.

AVUKAT TOLGA ERSOY

Hobyar Mh. Ankara Cd. No:31
Hoşağası İşhanı Kat:2 No:307
Sirkeci-Fatih/İSTANBUL
HUKUK BÜROSU

İstanbul'da olan Avukat Tolga Ersoy Hukuk Bürosu tüzel kişiliklere ve şahıslara hukuki hizmet vermektedir. Ağırlıklı olarak Ceza Hukuku alanında Ağır Ceza Avukatı olarak çalışmakta birlikte, Aile Hukuku ve Tazminat Hukuku başta olmak üzere hukukun birçok alanlarında Avukatlık hizmeti sunmaktadır.

SOSYAL MEDYA

Avukat Tolga Ersoy'u Takip Edebilirsiniz.