KİŞİNIİN KENDİ ÇOCUĞUNA KARŞI ISRARLI TAKİP SUÇU İŞLEMESİ

Israrlı takip suçu hakkında sorularınızı Avukat Tolga Ersoy yanıtlıyor.

Israrlı takip suçunun nitelikli hallerinden birisi, kişinin kendi çocuğuna karşı ısrarlı takip suçu işlenmesidir. Nitekim ısrarlı takip suçunun, Türk Ceza Kanunu’nun m. 123/A/2 fıkrasında ise, fail kendi çocuğunu ısrarla takip etmişse, mağdur olan çocuk da okulunu, işyerini, konutunu değiştirmiş veya işini bırakmak zorunda kalmışsa, yahut da fail hakkında uzaklaştırma kararı verilmesine rağmen konuta, okula yahut da işyerine yaklaşmama yönündeki tedbire uyulmamışsa, bu durumda fail için bir yıl ile üç yıl arasında cezaya hükmedilecektir.

Kişinin kendi çocuğuna karşı işlediği ısrarlı takip suçu, nitelikli hal olduğundan dolayı, bu suçun mağdurunun yasal altı aylık süre içerisinde suç duyurusunda bulunmak suretiyle fail hakkında yasal süreci başlatmasında hukuki yararı bulunmaktadır.

ISRARLI TAKİP SUÇU NEDİR?


Israrlı takip suçunun nitelikli hallerinden birisi, kişinin kendi çocuğuna karşı ısrarlı takip suçu işlenmesidir.

ISRARLI TAKIP SUÇUNUN FAİLİ VE MAĞDURU KİMDİR?


Israrlı takip suçu, bir failin mağdura karşı obsesyon geliştirdiği, mağduru takıntılı şekilde daimi olarak takip ettiği, izlediği...

ESKİ EŞE VE HAKKINDA AYRI YAŞAMA KARARI VERILEN EŞE KARŞI ISRARLI TAKİP SUÇU


Israrlı takip suçunun en yaygın görülen hali, genellikle eski eşe ve Mahkemece hakkında ayrı yaşama kararı verilen eşe karşı işlenmektedir.

ESKİ SEVGİLİYE KARŞI ISRARLI TAKİP SUÇU


Israrlı takip suçunun yaygın görülen bir hali de, kişinin eski sevgilisine karşı işlenmekte olup, fail mağduru gerek gerçek hayatta takip etmekte, gerekse sosyal medya üzerinden takip etmekte...

BİZE ULAŞIN

Bizimle görüşmek istediğiniz hukuki konular hakkında iletişime geçebilirsiniz.

AVUKAT TOLGA ERSOY

Hobyar Mh. Ankara Cd. No:31
Hoşağası İşhanı Kat:2 No:307
Sirkeci-Fatih/İSTANBUL
HUKUK BÜROSU

İstanbul'da olan Avukat Tolga Ersoy Hukuk Bürosu tüzel kişiliklere ve şahıslara hukuki hizmet vermektedir. Ağırlıklı olarak Ceza Hukuku alanında Ağır Ceza Avukatı olarak çalışmakta birlikte, Aile Hukuku ve Tazminat Hukuku başta olmak üzere hukukun birçok alanlarında Avukatlık hizmeti sunmaktadır.

SOSYAL MEDYA

Avukat Tolga Ersoy'u Takip Edebilirsiniz.