ISRARLI TAKIP SUÇUNUN FAİLİ VE MAĞDURU KİMDİR

Israrlı takip suçu hakkında sorularınızı Avukat Tolga Ersoy yanıtlıyor.

Israrlı takip suçu, bir failin mağdura karşı obsesyon geliştirdiği, mağduru takıntılı şekilde daimi olarak takip ettiği, izlediği, her türlü haberleşme, iletişim aracıyla, whatsapp ile, cep telefonu mesajıyla, Facebook’tan, Instagram’dan ve her türlü sosyal medya sitesi üzerinden takip etmesi, rahatsızlık vermesi, e-posta iletileri ve her türlü ileti gönderilmesi, bilumum bilişim sistemleri üzerinden veya üçüncü şahısların kullanılması üzerinden mağdurun huzurunun bozulması, mağdurum gerek kendisinin gerekse yakınlarının kaygı duymasına neden olması neticesi doğuran fiil veya fiillerden oluşur.

Bu suçun faili de mağduru da herkes olabilir. Bir erkek, iş hayatında husumet duyduğu bir kişiyi ısrarla takip edebilir. Bir kadın, eski sevgilisi olan bir erkeği ısrarla takip edebilir. Kişiler eski eşlerini, çocuklarını ısrarla takip edebilir. Bir kimse, görüşmek istemediği akrabasını ısrarla takip edebilir. Bir kadın da ihtilaf yaşadığı başka bir başka kadını ısrarla takip olabilir. Fail erkek de kadın da olabileceği gibi, mağdur da erkek veya kadın olabilir.

Israrlı takip suçunun tanımlandığı Türk Ceza Kanunu m. 123/A/2 hükmü uyarınca, eğer ısrarlı takip suçu çocuğa veya ayrılık kararı verilen yahut boşanılan eşe karşı işlenirse suçun nitelikli hali oluşur. Bu durumda, failin fiilleri neticesinde mağdur okulu, işini, konutunu değiştirmek durumunda kalmışsa, işini bırakması gerekmişse, fail hakkında koruma tedbir kararı verilip buna uyulmamışsa, faile verilecek ceza bir yıl ile üç yıl arasında olacaktır.

Dolayısıyla suçun kişinin çocuğunaa veya ayrılık kararı verilen yahut boşanılan eşine karşı işlenmesi hali suçun nitelikli halidir. Ancak bu kapsama girmeyen her türlü ısrarlı takip suçu mağduru da yasal altı aylık süre içerisinde Türk Ceza Kanunu m. 123/A/1 uyarınca suç duyurusunda bulunup soruşturma sürecini başlatabilir.

ISRARLI TAKİP SUÇU NEDİR?


Israrlı takip suçunun nitelikli hallerinden birisi, kişinin kendi çocuğuna karşı ısrarlı takip suçu işlenmesidir.

ESKİ EŞE VE HAKKINDA AYRI YAŞAMA KARARI VERILEN EŞE KARŞI ISRARLI TAKİP SUÇU


Israrlı takip suçunun en yaygın görülen hali, genellikle eski eşe ve Mahkemece hakkında ayrı yaşama kararı verilen eşe karşı işlenmektedir.

ESKİ SEVGİLİYE KARŞI ISRARLI TAKİP SUÇU


Israrlı takip suçunun yaygın görülen bir hali de, kişinin eski sevgilisine karşı işlenmekte olup, fail mağduru gerek gerçek hayatta takip etmekte, gerekse sosyal medya üzerinden takip etmekte...

KİŞİNİN KENDİ ÇOCUĞUNA KARŞI ISRARLI TAKİP SUÇU İŞLEMESİ


Israrlı takip suçunun nitelikli hallerinden birisi, kişinin kendi çocuğuna karşı ısrarlı takip suçu işlenmesidir. Nitekim ısrarlı takip suçunun, Türk Ceza Kanunu’nun m. 123/A/2 fıkrasında ise...

BİZE ULAŞIN

Bizimle görüşmek istediğiniz hukuki konular hakkında iletişime geçebilirsiniz.

AVUKAT TOLGA ERSOY

Hobyar Mh. Ankara Cd. No:31
Hoşağası İşhanı Kat:2 No:307
Sirkeci-Fatih/İSTANBUL
HUKUK BÜROSU

İstanbul'da olan Avukat Tolga Ersoy Hukuk Bürosu tüzel kişiliklere ve şahıslara hukuki hizmet vermektedir. Ağırlıklı olarak Ceza Hukuku alanında Ağır Ceza Avukatı olarak çalışmakta birlikte, Aile Hukuku ve Tazminat Hukuku başta olmak üzere hukukun birçok alanlarında Avukatlık hizmeti sunmaktadır.

SOSYAL MEDYA

Avukat Tolga Ersoy'u Takip Edebilirsiniz.