KİŞİNIİN KENDİ ÇOCUĞUNA KARŞI ISRARLI TAKİP SUÇU İŞLEMESİ

Israrlı takip suçu hakkında sorularınızı Avukat Tolga Ersoy yanıtlıyor.

Israrlı takip suçunun yaygın görülen bir hali de, kişinin eski sevgilisine karşı işlenmekte olup, fail mağduru gerek gerçek hayatta takip etmekte, gerekse sosyal medya üzerinden takip etmekte, iletişim araçları ile rahatsızlık verici mesajlar atmakta, ortak tanıdıklar aracılığıyla haber göndererek rahatsızlık etmektedir.

Israrlı takip suçu, Türk Ceza Kanunu’nun m. 123/A hükmünde tanımlanmış olup, işbu yasa hükmünün ikinci fıkrasında suçun eski eşe karşı işlenmesi nitelikli hal olarak tanımlamış olsa da, eski sevgiliye karşı işlenen suç bu kapsama alınmamıştır. Dolayısıyla eski sevgiliye karşı işlenen ısrarlı takip suçunda, yasa hükmünün birinci fıkrasına göre soruşturma ve kovuşturma yapılacaktır. İşbu fıkra hükmüne göre, failin ısrarlı bir şekilde fiziken takip edilmesi, haberleşme araçlarıyla, iletişim araçlarıyla, bilişim sistemleriyle yahut üçüncü kişilerin kullanılarak temas kurmaya çalışılması suretiyle mağdur üzerinde önemli ölçüde huzursuzluk oluşmasına yahut kendisinin veya yakınlarından birinin güvenliğinden endişe duymasına neden olunması durumunda faile altı aydan iki yıla kadar hapis cezası verileceğine hükmedilmiştir. Eski sevgiliye karşı işlenen ısrarlı takip suçunda, mağdurun yasal altı aylık süre içerisinde suç duyurusunda bulunması suretiyle yasal süreci başlatmasında hukuki yarar mevcuttur.

ISRARLI TAKİP SUÇU NEDİR?


Israrlı takip suçunun nitelikli hallerinden birisi, kişinin kendi çocuğuna karşı ısrarlı takip suçu işlenmesidir.

ISRARLI TAKIP SUÇUNUN FAİLİ VE MAĞDURU KİMDİR?


Israrlı takip suçu, bir failin mağdura karşı obsesyon geliştirdiği, mağduru takıntılı şekilde daimi olarak takip ettiği, izlediği...

ESKİ EŞE VE HAKKINDA AYRI YAŞAMA KARARI VERILEN EŞE KARŞI ISRARLI TAKİP SUÇU


Israrlı takip suçunun en yaygın görülen hali, genellikle eski eşe ve Mahkemece hakkında ayrı yaşama kararı verilen eşe karşı işlenmektedir.

KİŞİNİN KENDİ ÇOCUĞUNA KARŞI ISRARLI TAKİP SUÇU İŞLEMESİ


Israrlı takip suçunun nitelikli hallerinden birisi, kişinin kendi çocuğuna karşı ısrarlı takip suçu işlenmesidir. Nitekim ısrarlı takip suçunun, Türk Ceza Kanunu’nun m. 123/A/2 fıkrasında ise...

BİZE ULAŞIN

Bizimle görüşmek istediğiniz hukuki konular hakkında iletişime geçebilirsiniz.

AVUKAT TOLGA ERSOY

Hobyar Mh. Ankara Cd. No:31
Hoşağası İşhanı Kat:2 No:307
Sirkeci-Fatih/İSTANBUL
HUKUK BÜROSU

İstanbul'da olan Avukat Tolga Ersoy Hukuk Bürosu tüzel kişiliklere ve şahıslara hukuki hizmet vermektedir. Ağırlıklı olarak Ceza Hukuku alanında Ağır Ceza Avukatı olarak çalışmakta birlikte, Aile Hukuku ve Tazminat Hukuku başta olmak üzere hukukun birçok alanlarında Avukatlık hizmeti sunmaktadır.

SOSYAL MEDYA

Avukat Tolga Ersoy'u Takip Edebilirsiniz.